top of page

Zachowania, które pomagają nam schudnąć

  • Zdjęcie autora: magdalena.szydlowska
    magdalena.szydlowska
  • 19 lip 2018
  • 3 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 19 lis 2018


Kiedy myślimy o odchudzaniu, najczęściej koncentrujemy się na tym co jemy. Często zaczynamy liczyć kalorie i zastanawiamy się jakie proporcje makroskładników będą najlepsze aby zrzucić zbędne kilogramy.


Jednak często popełnianym przez nas błędem jest pominięcie planowania naszego podejścia do zadania jakim jest dla nas utraty wagi.


Oczywiście wiedza co jeść i w jakich ilościach jest istotna, jednak jeśli chcemy schudnąć i efekt ten utrzymać, musimy rozważyć w jaki sposób zaplanować aktywność fizyczną oraz utrzymać zmiany w sposobie odżywiania aby stworzyć dla siebie nowy styl życia, który będzie nam sprzyjał, i który będziemy w stanie utrzymać.


Wprowadzanie zmian do naszego stylu życia jest trudne. Gdyby tak nie było z pewnością większość z nas nie miałaby problemu ze zrzuceniem zbędnych kilogramów czy osiąganiem innych celów. Na szczęście istnieją strategie, które choć proste są skuteczne. Oto kilka z nich.


Ustalenie celów.

W osiąganiu celów bardzo pomagają następujące czynniki:

  1. im bardziej konkretny cel tym bardziej prawdopodobne, że go osiągniesz;

  2. cele ambitne są dobre, ale jeśli będą one nierealistyczne szybciej się zniechęcisz;

  3. konieczne jest uzyskiwanie regularnej informacji zwrotnej na temat Twoich postępów.

Cele, które powinniśmy sobie postawić jeśli chcemy schudnąć oczywiście będą zakładać ile kilogramów pragniemy zrzucić, ale dla codziennej kontroli, dobrze jest wyznaczyć sobie również cele dotyczące zachowań, które będą zbliżać nas do ustalonego celu, a które będzie nam łatwo monitorować. Najlepiej jeśli będą one bardzo konkretne, np. określenie jakich produktów będziemy unikać, czym zastąpimy ciastko, które do tej pory jedliśmy na podwieczorek, co kupimy jeśli zrobimy się głodni w pracy, jaką aktywność fizyczną i jak często będziemy wykonywać. Oczywiście warto też mieć cele dotyczące poziomu cholesterolu czy glukozy we krwi, jednak wartości te czasem fluktuują i nie mamy na nie bezpośredniego wpływu, nie będą więc przydatne w kształtowaniu codziennych nawyków, które są kluczem do sukcesu.


Auto-monitorowanie.

Auto-monitorowanie zakłada, że zamiast ciągłego obwiniania się za to, że Twój cel jeszcze nie został osiągnięty, albo że kiepsko Ci idzie kierujesz swoją uwagę na swoje indywidualne doświadczenia. Ważne jest abyś zaczęła zauważać co jest przeszkodą w osiąganiu celu, kiedy jesteś najbardziej skłonna do tego by wyłamać się z ustalonych zasad. Pomyśl jakie uczucia Ci towarzyszą kiedy znowu dopada Cię ochota na przekąskę choć niedawno jadłaś. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze objadanie jest próbą zagłuszenia nieprzyjemnych emocji, nudy lub niezaspokojonych potrzeb. Jeśli wcześniej próbowałaś schudnąć, a Twoje próby nie były udane pomyśl dlaczego tak się stało i co możesz zmienić żeby tym razem nie popełnić tych samych błędów. Takie poznanie siebie zwiększy świadomość Twojego ciała i jego reakcji co ułatwi utrzymanie nowych zachowań kiedy pierwsza fala motywacji opadnie. Dobrym sposobem monitorowania swoich postępów jest prowadzenie dziennika diety i ćwiczeń.


Informacja zwrotna

Otrzymywanie regularnej informacji zwrotnej jest bardzo pomocne. To jeden z powodów dla którego warto pracować z dietetykiem czy trenerem personalnym. Otrzymujemy wtedy regularną informację o naszych postępach, a także pomoc w sytuacji gdy coś w naszym programie nie działa i warto go zmodyfikować. Jeśli nie chcesz pracować z profesjonalistą, zwierz się ze swoich celów zaufanej przyjaciółce, która będzie Ci kibicować w trudniejszych momentach i będzie się cieszyć z Twoich sukcesów. Podzielenie się naszymi celami z inną osobą sprawia, że będzie Ci trudniej zrezygnować gdyż możesz obawiać się wstydu przed tymi, którzy Ci kibicowali.


Praca nad przekonaniem, że Ci się uda

Jest takie powiedzenie Henrego Forda, które można przetłumaczyć "bez względu na to czy myślisz że ci się uda czy myślisz, że nie masz rację". I nie chodzi tutaj o pozytywne myślenie, bo nic nie zastąpi konkretnych działań bez względu na to co staramy się osiągnąć. Niemniej podejście, że Ci się nie uda znacząco zmniejszy Twoje szanse powodzenia. Dlatego warto popracować nad postrzeganiem swoich możliwości dotyczących wprowadzenia zmian, na których Ci zależy. Najlepszych sposobem, aby ta percepcja zaczęła się zmieniać jest osiągnięcie choćby pierwszego małego celu. Więc jeśli sobie założymy, że kiedy znowu dopadnie nas ochota na słodycze, pójdziemy na spacer, albo pójdziemy na spacer korzystając z czasu, który do tej pory spędzałyśmy czytając mało ważne rzeczy w internecie, zwiększymy swoją wiarę w sukces.

No i zawsze warto otaczać się ludźmi, którzy w nas wierzą i zachęcają do dalszej pracy. Kiedy widzimy, że inni w nas wierzą stajemy się bardziej zmotywowani do podejmowania dalszych wysiłków.


Nagrody

Do tego jak ważne są nagrody w pracy nad zmianą zachowań pewnie nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego warto pomyśleć w jaki sposób chcemy nagrodzić siebie za ciężką pracę. Pomyśl o tym co będzie dla Ciebie prawdziwą motywacją. Może to być kupno nowej sukienki, koncert, cokolwiek na co będziesz czekać z utęsknieniem.


Pamiętaj, że do zmiany stylu życia na zdrowszy nie wystarczy wymiana produktów w lodówce. Wprowadzenie takiej zmiany wymaga długoterminowego wysiłku, a to czy uda nam się ją osiągnąć jest wypadkową naszego zaangażowania, nastawienia i strategii, które przyjmiemy by utrzymać wysoki poziom motywacji. Dlatego zanim pójdziesz na zakupy pomyśl jakie nawyki i zachowania będziesz musiała zmienić, co może sprawić Ci największą trudność i co pomoże Ci te trudności pokonać. Z dobrze ustalonymi celami i przemyślanym planem masz dużą wiekszą szansę powodzenia.



Comments


  • White Instagram Icon

Zapraszam do współpracy osoby z

Poznania i okolic

Tel: 733 111 616

© 2018 by Magdalena Szydłowska

Dietetyk

Trener personalny

bottom of page