top of page

Dlaczego nie chudnę?

  • Zdjęcie autora: magdalena.szydlowska
    magdalena.szydlowska
  • 21 lut 2020
  • 3 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 3 wrz 2020

Nawet jeżeli ściśle trzymamy się diety może się zdarzyć, że waga zatrzyma się w miejscu lub nie spada tak szybko jakbyśmy chcieli. Może się tak zdarzyć z wielu powodów.


1. Zbyt częste spożywanie posiłków.

Na metabolizm wpływa nie tylko co jemy i ile jemy, ale również kiedy jemy. Dlatego warto przyjrzeć się ilości posiłków i długości przerw między nimi. W większości przypadków mniejsza ilość posiłków jest zdecydowanie bardziej korzystna kiedy chcemy schudnąć. Z tego powodu również lepiej unikać przekąsek.


2. Nabieranie się na "naturalne fit" produkty.

Odkąd do zbiorowej świadomości przebiła się informacja, że cukier nie jest najlepszą opcją dietetyczną, chcąc uśpić naszą czujność, przemysł spożywczy zaczął masowo korzystać z "naturalnych fit" słodzików, których nazwy na opakowaniach brzmią niewinnie i naturalnie, a w praktyce mogą mieć one bardziej niekorzystne działanie niż klasyczny biały cukier, zwłaszcza w ilościach, w których często są dodawane do przetworzonych produktów. Niektóre zamienniki klasycznego cukru, które można znaleźć na "naturalnych fit" produktach to: cukier trzcinowy, syrop/ nektar z agawy, słód jęczmienny, cukier kokosowy, laktoza, zagęszczony sok z winogron (lub innych owoców), syrop ryżowy, syrop kukurydziany, itp. Pamiętajcie, że wszystkie te produkty nawet w wersji bio, będą traktowane przez nasz organizm jak cukier i jak każdy cukier mogą zakłócić utratę zbędnych kilogramów.


3. Niewystarczająca ilośc snu lub zła jakość snu.

Odchudzanie kojarzy się przede wszystkim z dietą. Jednak choć dieta jest bardzo ważna, ignorowanie innych zdrowych nawyków może przeszkodzić w odchudzaniu nawet przy dobrej diecie. Właściwy cykl dobowy (cykl dzień-noc) jest konieczny do zachowania zdrowia, w tym utrzymania właściwej wagi. Bez zdrowego wystarczająco długiego snu nasz cykl dobowy zostaje zaburzony co znacząco utrudni pozbycie się nadwagi czy powrót do zdrowia.


4. Nadmierny poziom stresu.

Przy wysokim poziomie stresu nasz przez większość czasy pobudzany jest współczulny układ nerwowy. Ta nadmierna aktywacja utrudnia właściwą pracę układu pokarmowego, oraz wpływa na hormony w sposób, który będzie sprzyjał przybieraniu na wadze (wysoki kortyzol, który powoduje zwiększanie poziomu cukru we krwi co przekłada się na wyższy poziom insuliny). Również tryb życia, który nie zostawia miejsca na wyciszenie tak żeby dopuścić do głosu układ przywspółczulny może powodować problemy.


5. Zbyt ciężkie treningi.

Aktywność fizyczna może być naszym sprzymierzeńcem kiedy chcemy schudnąć. Jednak zbyt ciężkie treningi mogą przynieść efekty odwrotne od zamierzonych. Najczęściej spotykane symptomy świadczące o tym, że nasze treningi są dla nas zbyt obciążające to uczucie wykończenia zamiast przypływu energii, częste zapadanie na infekcje, których nie możemy szybko się pozbyć, poczucie przygnębienia, problemy ze spaniem, uczucie ciężkich nóg, "krótki zapalnik", regularne zakwasy utrzymujące się przez wiele dni. Jeśli pojawiły się u nas takie objawy, lepiej zmniejszyć intensywność treningów albo nawet przez pewien czas zamienić treningi na spacery.


6. Niewłaściwy rodzaj treningu.

Często spotykamy się z informacją, że treningi cardio spalają najwięcej kalorii więc są najlepsze kiedy chcemy schudnąć. Jednak praktyka pokazuje, że chociaż na papierze jest to prawda, fizjologia aktywności fizycznej jest bardziej skomplikowana. Po pierwsze przy regularnych treningach nasze ciała przystosują się do nowych wyzwań w związku z czym będą spalać coraz mniej kalorii przy takim samym wysiłku. Co więcej wysiłek powodujący szybkie spalanie energii może skłonić nasz organizm do wejścia w tryb oszczędzania energii co zdecydowanie utrudni nam utratę wagi.


7. A może za szybko oczekuję rezultatów.

Tempo w jakim gubimy kilogramy jest bardzo indywidualne. Wpływa na nie nasz stan zdrowia, tryb życia, czynniki genetyczne, stan psychiczny, a także to czy odchudzamy się po raz pierwszy czy też mamy za sobą wiele mniej lub bardziej udanych prób. Nie bez znaczenia jest też fakt czy mamy nadwagę od kilku miesięcy czy od kilku dekad. Często żeby schudnąć musimy pozwolić naszym organizmom na przebudowę szlaków metabolicznych i procesów tak by spadek wagi był możliwy. Jeśli nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu utrzymywały się przez lata, naprawienie ich może trochę potrwać dlatego nie warto za wcześnie się zniechęcać.


Comments


  • White Instagram Icon

Zapraszam do współpracy osoby z

Poznania i okolic

Tel: 733 111 616

© 2018 by Magdalena Szydłowska

Dietetyk

Trener personalny

bottom of page