Po co nam ćwiczenia siłowe?
- magdalena.szydlowska
- 19 lip 2018
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 9 maj 2019
Nie ma nic bardziej błędnego niż myślenie, że ćwiczenia siłowe są dobre dla młodych, kulturystów lub sportowców. Jeśli też tak uważasz koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Jeśli wciąż tkwisz w przekonaniu, że ćwiczenia siłowe są dobre tylko dla kulturystów i sportowców, spróbuję Cię przekonać, że ćwiczenia siłowe są dobre dla wszystkich. Bardzo dobre. Nie tylko korzystnie wpływają one na wygląd naszego ciała, co sprawia, że czujemy się lepiej, lecz także świetnie wpływają na nasze zdrowie oraz psychikę. #cwiczeniasilowe #korzyscitreningusilowego #fitnessdlakobiet #odchudzanie
Ćwiczenia siłowe to klucz do podkręcenia metabolizmu co oznacza, że są naszym niezastąpionym sprzymierzeńcem gdy chcemy schudnąć.
Często spotykamy się z opinią, że najlepszą metodą na spalanie tkanki tłuszczowej jest trening kardio. Dlatego wiele osób, zwłaszcza kobiet gdy decyzuje się na aktywność fizyczną by przyspieszyć utratę wagi decyzuje się na bieganie lub korzysta ze sprzętu do treningu kardio na siłowni. Jednak coraz więcej badań pokazuje, że nie jest to najlepsza droga do utraty wagi. Oczywiście przy uzyskaniu odpowiedniego tętna zaczniesz spalać tłuszcz, ale efekt ten występuje tylko w momencie wysiłku. A co mają do tego ćwiczenia siłowe? W przeciwieństwie do tradycyjnego kardio, po treningu siłowym przyspieszony metabolizm utrzymuje się do 72 godzin. Oznacza to, że przez ten czas spalasz więcej kalorii! Co więcej, im większa Twoja masa mięśniowa, tym wyższa jest Twoja podstawowa przemiana materii, nawet w spoczynku. Praktycznie oznacza to, że mając silniejsze mięśnie, zużywasz więcej energii nawet kiedy siedzisz przy biurku i kiedy śpisz. Pomyśl tylko. Silne mięśnie będą dbać o Twoją sylwetkę nawet podczas snu!
A co jeśli ćwiczenia siłowe pomogą Ci cofnąć czas?
W wyniku procesów starzenia doświadczamy naturalnej utraty masy i siły mięśniowej, tzw. sarkopenii. To główny powód dlaczego wiele osób starszych zaczyna mieć problemy z wykonywaniem codziennych czynności, co często prowadzi do utraty samodzielności. Przeciętna osoba w wieku 30-35 lat doświadczy ok 25% spadku masy mięśniowej do czasu kiedy osiągnie 70 lat , oraz 50% spadku masy mięśni jeśli dożyje 90-tki. Brzmi jak wyrok? Niekoniecznie. Wszystko to będzie miało miejsce jeśli nie będziesz ćwiczyć siłowo. A jeśli będziesz? Jedno z wielu badań, opublikowanych w Archives of Internal Medicine w 2012r. doskonale pokazuje potencjał treningów siłowych. Badanie trwało przez 12 tygodni i śledziło postępy starszych kobiet, prowadzących mało aktywny tryb życia, które zaczęły trenować siłowo. Co pokazały wyniki? Średnio każda z uczestniczek odnotowała 58% wzrost siły górnych partii ciała, 68% wzrost niższych partii ciała oraz 19% wzrost zdolności poznawczych, czyli lepszej pracy mózgu. Wszystko to przez 3 miesiące!!
Oprócz zachowania siły i masy mięśniowej, trening siłowy zmniejsza ryzyko zmian w kościach prowadzących do osteoporozy.
Badania jasno pokazują, że trening siłowy pomaga zmniejszyć tempo rozwijania się osteoporozy. Co więcej, wiele badań pokazuje również, że ćwiczenia siłowe nie tylko hamują rozwój choroby, ale również odbudowują kości, poprzez stymulowanie komórek kościotwórczych. Oznacza to, że dzięki treningowi z obciążeniem Twoje kości mogą stawać się coraz silniejsze, nawet jeśli doświadczyłaś już pierwszych objawów choroby.
Trening siłowy dobry na wszystko?
Inne korzyści treningu siłowego potwierdzone badaniami to pozytywny wpływ na kompozycję ciała (czyli między innymi jaki procent naszego ciała stanowią mięśnie, a jaki tłuszcz), mniejsze ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, zapobieganie i łagodzenie objawów cukrzycy typu 2, łagodzenie objawów artretyzmu, wzmacnianie układu immunologicznego, pozytywny wpływ na ekspresję genów i długość telomerów, kontrolowanie ciśnienia krwi, zmniejszanie objawów depresji.
Warto zaznaczyć, że żadna inna forma ćwiczeń nie daje takiej możliwości kształtowania ciała jak ćwiczenia siłowe. Ładniejsza sylwetka i zarysowane mięśnie to najczęściej pierwsza korzyść, której doświadczamy kiedy regularnie wykonujemy trening z obciążeniem.
Ćwiczenia siłowe mogą być wykonywane z wolnymi ciężarami, z taśmami, na maszynach lub po prostu z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Można je wykonywać w domu lub na siłowni. Daje to ogromną dowolność dzięki czemu możemy znaleźć rodzaj treningu, który będzie dopasowany do naszego stylu życia i będzie nam sprawiał przyjemność. Czas zacząć! Efekty nie każą na siebie długo czekać.
Comments